FACEBOOK
Sıradışı Tarih Ülke Tv - 17 Nisan 2018 - Prof. Dr. Mehmet Çelik

Açıklama : Turgay Güler'in hazırlayıp sunduğu Sıradışı Tarih programında bu bölüm Prof. Dr. Mehmet Çelik ile birlikte Muhtarların Endülüs ziyareti, Orta çağ Avrupası’ndaki kilise, Batı’nın cehalet dönemi, Endülüs ve Batı’da ilim konuları masaya yatırıldı. Turgay Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muhtarları Endülüs’e gönderdiğini, bu mesele üzerine Yılmaz Özdil’in son yazısında Atatürk ile Erdoğan’ı kıyasladığını belirtti. Prof. Dr. Mehmet Çelik, Endülüs’te kültür ve medeniyetin çok açık bir şekilde görüldüğünü, Batı’nın vahşetinin orada görüldüğünü, Orta çağ İslam kültürünün Batı’ya etki ettiği en büyük kapının Endülüs olduğunu söyledi. Çelik, Fatih Sultan Mehmet için İstanbul’u fethetti, bilim adamlarını kaçırdı, onlar da İtalya’ya gittiler gibi söylentilerin bizim ders kitaplarımızda da yazdığını, bunu Avrupalıların bizimkilerin kafasına yerleştirdiğini belirtti. Bunun üzerine Çelik, “Bana Bizans’tan İtalya’ya giden bir tane bilim adamının adını söylesinler, ben profesörlük unvanımdan vazgeçeceğim” açıklamasında bulundu. Mehmet Çelik, Orta çağın İslam dünyasının aydınlık, Avrupa’nın ise karanlık dönemi olduğunu aktardı. Çelik, Roma ordularının en büyük başarısının lojistiğinden kaynaklı olduğunu ve bunu kilisenin yok ettiğini söyledi. Ayrıca Çelik, ilk tıp fakültesini Endülüs’te Müslümanların kurduğunu, modern tıp okutulduğunu, Avrupa’nın bütün krallarından ve ailelerinden biri hastalandığında oraya gizli geldiklerini söyleyerek izleyiciyi bilgilendirdi.


Etiketler : Sıradışı Tarih 17 Nisan 2018 Salı Turgay Güler Pof. Dr. Mehmet Çelik Sıradışı Tarih 17.04.2018 Sıradışı Tarih Son Bölüm Sıradışı Tarih Yeni Bölüm izle7 Sıradışı Sıradışı Tarih 17 Nisan


Kategori : Sıradışı TarihBu Bölüme Yorum Yap
Yorumlar
Bu site Ülke Tv kanalında yayınlanan Sıradışı Programının resmi internet sitesi değildir. Ayrıca Turgay Güler ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Siz değerli ziyaretçilerin izleyemediğiniz bölümleri takip edebilmeniz için hizmet vermektedir.

Ana Sayfa | Güncel Videolar | En Çok İzlenenler | Karışık Videolar | Bize Ulaşın | Turgay Güler

Sıradışı Programı